Korycin
Tradycja i Smak Podlasia …
„Gość w dom, Bóg w dom”
Gmina Korycin to urokliwy teren wtulony między Puszczę Knyszyńska a Biebrzański Park Narodowy. Jej powierzchnia wynosi 117 km2. Administracyjnie jest to województwo podlaskie i powiat sokólski. Gmina ma wiele atutów m.in. bliskość granicy z Litwą i Białorusią oraz dogodne położenie komunikacyjne przy takich trasach jak VIA BALTICA czy Jeżewo – Warszawa i Sokółka – Kuźnica Białostocka. Woda jest tu czysta a trawa zielona dzięki dbałości mieszkańców o swoje otoczenie. Ziemia jest tu darzona szacunkiem, gdyż to teren typowo rolniczy i od wieków stanowi ona główne źródło utrzymania. Mieszkańców tej ziemi cechuje przywiązanie do historii, tradycji, wartości, jakie niesie ze sobą rodzina.
Nasza dewiza to: „Gość w dom, Bóg w dom” Już Król Zygmunt III Waza docenił uroki tej ziemi, kiedy stawiał tu duży drewniany kościół w 1601 roku, a Król Michał Korybut Wiśniwiecki przewidział rozwój Gminy Korycin, gdy nadawał prawa miejskie dla Korycina w roku 1671.
Oblicze tej ziemi malują mieszkający tu ludzie i oni są jej największym bogactwem.
To właśnie tu na Podlasie powstaje oryginalny Ser koryciński „Swojski” w gospodarstwie rodzinnym Gremza.
Ser Koryciński Swojski, chleb z korycińskiego pieca czy kiełbasa korycińska, to powiew przeszłości, wspomnienie dzieciństwa, to żywność pełna smaku i zdrowia. Korycin słynie z imprez takich jak: „Święto Sera”, „Ogólnopolskie Dni Truskawki” czy „Półmaraton Mleczny Korycin – Janów – Korycin”, a wszystko to dzieje się wśród łąk, lasów, poletek truskawek, w urokliwych miejscach nad Kumiałką.
Osiągnięcia w postaci realizacji projektów
Otrzymane nagrody i certyfikaty
I-sza nagroda w „Konkursie na najlepiej rozwiązaną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich” organizowanym przez NFOŚiGW w Warszawie (500tys.zł) – 2000r.
I-sza nagroda za działania na rzecz ochrony środowiska w Wielkim Konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt. „Nasza Gmina w Europie” (400tys.zł) – 2003r.
Wyróżnienie w konkursie Ministra Środowiska „Lider Polskiej Ekologii” – 2003r.
Certyfikat Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) – ukończenie z wyróżnieniem przez pracowników samorządowych cyklu szkoleń w zakresie „Nowoczesnego zarządzania w Administracji Publicznej” – 2003r.
Nagroda w konkursie na zagospodarowanie odpadów stałych organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – 1997r.
Nagroda w konkursie na zagospodarowanie odpadów stałych organizowanym przez NFOŚiGW w Warszawie – 2001r.
Nominacja w konkursie ekologicznym Przyjaźni Środowisku pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego – 2001r.
Certyfikat „Gmina Przyjazna Środowisku” – konkurs ekologiczny Przyjaźni Środowisku pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Aleksandra Kwaśniewskiego – 2002r.
Przedłużenie certyfikatu „Gmina Przyjazna Środowisku” na 2003r.
Nagroda Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska za zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska – 2002r.
Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za szczególną aktywność w rozwoju wiedzy samorządowej w latach: 1994, 2000, 2001, 2002.
Medal za zasługi w rozwoju kultury fizycznej w szkole przyznany przez Szkolny Związek Sportowy Zarząd Oddziału Wojewódzkiego w Białymstoku – 1998r.
Dyplom Honorowy PTTK Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Zarząd Główny w Warszawie 2002r.
Przyznanie miana Gminy – Lidera w programie „Europejski dialog gmin wiejskich o ochronie środowiska” – 2002r.
Nadanie gminie Znaku Promocyjnego „Zielone Płuca Polski” – czerwiec 2003r.
Nagroda w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Nasza Gmina w Europie” 2003r.
Tytuł Lidera Polskiej Ekologii 2004r.