Sery dojrzewające

Tradycja i Smak Podlasia …

Gołda Zagrodowa

Gremzelka

Gremzonzola Lazurowa

Ser Koryciński 12-miesięczny

Ser Farmerski

Gołda Zagrodowa

Ser żółty wytwarzany domowym sposobem, dojrzewający. Zanim Gołdy trafią do sprzedaży leżakują minimum 3 miesiące w ciepłych dojrzewalniach. Dzięki temu uzyskiwany jest piękny żółty kolor i ciekawy smak.

Gołdy pochodzące z cieplejszych dojrzewalni (20-25st) charakteryzują się miękkością, dziurkami i nietuzinkowym, lekko słodkim smakiem – czasem z nutką goryczy.

Gołdy dojrzewające w nieco niższych temperaturach (12-16st) są twardsze i mniej słodkie w smaku, bardziej neutralne. Często także mają mniej dziurek lub są ich pozbawione.

Zapach Gołd jest specyficzny i wyraźny, ale nie ostry.

Kolor jest niemal jednolity: od kremowego po wyrazisty żółty.

Możliwe punktowe występowanie pleśni.

Gołdy produkowane są w dwóch smakach: naturalnym i z dodatkiem kozieradki.

Smak, kolor, konsystencja i zapach mogą się zmieniać z wiekiem, co jest efektem naturalnego procesu dojrzewania.

Gremzelka

Serek kwasowo – podpuszczkowy. Wytwarzany z zakwaszanego mleka, ścinanego podpuszczką, dojrzewający.

Młode gremzelki przypominają konsystencją lekko zgliwiały twarożek, mają jasny, często niejednolity kolor: od białego do kremowego, w smaku są słonawe i mogą mieć nutkę kwaskowości, co wynika z faktu, iż są produkowane z mleka zakwaszanego.

Podsuszane Gremzelki są bardziej kruche i mają intensywniejszy smak, zapach i kolor od młodych Gremzelek. Gremzelki pleśniowe charakteryzują się nierównomierną naroślą pleśni wokół sera.

Serki, w zależności od temperatury dojrzewania, mogą mieć różnią konsystencję: dojrzewające w wyższych temperaturach będą miękkie, kremowe, lekko rozpływające się; dojrzewające w temperaturach niższych będą twardsze, bardziej zwarte, porośnięte pleśnią tworzącą skorupkę wokół sera.

Gremzelki pleśniowe charakteryzują się ostrym zapachem i smakiem, przy czym te dojrzewające w ciepłych dojrzewalniach (20-25st.) mają bardziej wyrazisty zapach i bardziej intensywny smak – polecany koneserom dojrzałych serów.

Im ser dojrzalszy, tym większy jest nalot pleśni, a cechy charakterystyczne bardziej wyraźne.

Gremzelki są produkowane w różnych wersjach smakowych – naturalny, w posypkach oraz wędzony.

Na serze z upływem czasu może się wytwarzać biały osad – jest to naturalne zjawisko świadczące o zachodzącym procesie dojrzewania.

Gremzonzola Lazurowa

Ser pleśniowy lazurowy, dojrzewający minimum 8 miesięcy. Cechą najbardziej charakterystyczną tego sera jest niebieska pleśń występująca na zewnątrz lub na całej powierzchni sera.

Gremzonzola ma bardzo ostry zapach i wyrazisty smak, stąd polecana jest dla wielbicieli specyficznych serów pleśniowych.

Konsystencja zależna jest od temperatury i wilgotności powietrza, w której ser dojrzewa:

Gremzonzole pochodzące z cieplejszych dojrzewalni (20-25st) będą miękkie, kremowe, czasem wręcz smarowne; Gremzonzole z dojrzewalni chłodniejszych (16-20st) będą bardziej zwarte, twardsze, czasem kruche.

Ważną rolę w dojrzewaniu Gremzonzoli odgrywa wilgotność powietrza w dojrzewalniach – im większa, tym mocniejszy jest nalot niebieskiej pleśni.

Kolor sera: niejednolity: od białego, przez żółty aż do jasno brązowego – z niebieskimi znaczeniami. Kolor może być marmurkowy i zmieniać się z upływem czasu.

Smak: zależny od rodzaju dojrzewalni i wieku – zmienny z wiekiem.

Polecany wielbicielom serów dojrzałych, o niecodziennym aromacie.

Ser Koryciński 12-miesięczny

Tradycyjny Ser Koryciński po dwunastomiesięcznym leżakowaniu. Opcja dla odważnych wielbicieli ostrych, zdecydowanych smaków. Ser ten charakteryzuje się bardzo ciekawym wyglądem i konsystencją.

W zależności od dojrzewalni i wieku jego skórka może być miękka i mazista lub twarda.

Kolor jest bardzo niejednolity – skórka zwykle jest ciemniejsza, w odcieniach beżu i brązu, środek – w zależności od wieku od odcieni żółtego, przez beżowy, aż po brązowy.

Możliwe punktowe występowanie pleśni.

Konsystencja zależna jest od stopnia dojrzałości i temperatury panującej w dojrzewalni. Smak ostry, zdecydowany, dobrze komponujący się z lampką czerwonego wina.

Zapach bardzo intensywny.

Wraz z wiekiem cechy charakterystyczne coraz bardziej się uwydatniają.

Ser Farmerski

Ser podpuszczkowy prasowany.

Ziarno serowe jest podgrzewane do temperatury około 50 stopni i wypłukiwana jest serwatka. Ser następnie jest prasowany. W efekcie Ser Farmerski ma bardzo ciekawy, niepowtarzalny smak, który wraz z wiekiem nabiera mocy.

Konsystencja różna: od miękkiej niczym żółty ser, po twardą, suchą.

Kolor jednolity, zależny od wieku sera: od jasnego kremowego po intensywnie żółty. Możliwe punktowe występowanie pleśni.

Zapach średnio intensywny, ale nie ostry.

Sery Farmerskie produkowane są w różnych wariantach smakowych: naturalny (bez dodatków), z ziarnami (słonecznik, dynia, siemię lniane z dodatkiem suszonej marchewki i natki pietruszki), suszonymi borowikami, pieprzem lub z ziołami.

Godziny otwarcia:

^

Pon. - Pt. 8:00-15:00

^

Sb. - Ndz. nieczynne

Social Media:

Facebook: @serkorycinskigremza

Dane kontaktowe:

Gospodarstwo Rodzinne Gremza Agnieszka Gremza

Adres: 16-140 Korycin, Szumowo 10

Tel/Fax: 85 721 93 23

E-mail: gremza@op.pl

NIP: 5451512414

REGON: 200420316

Jak dojechać: