Ser Koryciński „Swojski”

Tradycja i Smak Podlasia …

Informacje ogólne

Dostępne smaki

Tradycja i pochodzenie

Dodatkowe informacje

Ser Koryciński „Swojski”

Gospodarstwo Rodzinne Gremza mieszczące się w województwie podlaskim, jest trzecim w Polsce, a pierwszym w gminie gospodarstwem, w którym uruchomiono przydomową serowarnię. Tradycję wytwarzania sera połączono tu z nowoczesnością pomieszczeń i zachowaniem ciągu produkcyjnego.

Dzięki temu możemy się rozkoszować smakiem wysokiej jakości sera, który dzięki dojrzewalniom wraz z upływem czasu zmienia swój zapach, kolor, smak i konsystencję.

Aby sprostać wymaganiom klientów, w gospodarstwie wyrabiane są nie tylko sery naturalne, bez dodatków, ale także sery smakowe.

Ser Koryciński „Swojski” – smaki

Śmietankowy (bez soli)

Świeżutki, delikatny Ser Koryciński. Najłagodniejszy i najmłodszy ze wszystkich rodzajów „Swojskiego”. Nie zawiera soli.

Naturalny (solony)

Smak tradycyjnego wiejskiego sera z czystego krowiego mleka, przywołujący wspomnienia z dzieciństwa. Delikatny z przebijającym się słonawym smakiem.

Z bazylią i czosnkiem

Ser o wytworzonym przez bazylię charakterystycznym ziołowym, lekko kwaskowatym smaku, przy czym zachowujący jej właściwości – bazylia łagodzi dolegliwości żołądkowe, przyśpiesza trawienie i przeciwdziała wzdęciom.

Z borowikami

Pyszny ser z dodatkiem suszonych borowików spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednego smakosza serów. Doskonała, delikatna baza z przebijającym się smakiem leśnych grzybów, przywodzi idealny obraz wiejskich podleśnych terenów. Prawdziwych smakoszy zachwyci dojrzalsza wersja sera!

Z chili i czosnkiem niedźwiedzim

Tekst w opracowaniu.

Z czarnuszką

Czarnuszka jest tradycyjnym polskim ziołem stosowanym kiedyś do produkcji chleba; zioło o lekko goryczkowym, aczkolwiek delikatnym smaku, posiadające właściwości lecznicze – pomaga na alergie, poprawia trawienie oraz działa moczopędnie.

Z czosnkiem

Zdecydowany smak czosnku nadający serowi wyjątkowy, nietypowy charakter. Ser należący do grupy serów o ostrym, mocnym smaku.

Z czubrycą

Delikatne bułgarskie regionalne zioło w połączeniu z serem tworzy egzotyczną kompozycję o niezapomnianym, wyjątkowym smaku.

Z kminkiem

Charakterystyczny kminek w połączeniu z serem tworzy wyjątkową kompozycję smaków – delikatny ser z wyraźnym smakiem przyprawy; dodatkowo kminek poprawia trawienie; uwielbiany przez piwoszy.

Z koperkiem

Tekst w opracowaniu.

Z lubczykiem

Słodko – gorzki korzeń lubczyku przypomina smakiem orzechy włoskie. Uważany za afrodyzjak, zatopiony w puszystym serku podbija serca smakoszy swą delikatnością i wyjątkowością.

Z miętą i pieprzem

Ser z dodatkiem kolorowego pieprzu określić można jednym słowem – ostro! Wyrazisty pieprzowy smak, który pomimo swej siły nie zagłusza smaku sera. Idealny dla osób preferujących potrawy pikantne. Płatki mięty, z początku niemalże niewyczuwalnej, nabierają wyrazu w każdym kęsie pozostawiając przyjemne uczucie świeżości.

Z oliwkami

Prawdziwa gratka dla wielbicieli śródziemnomorskiego klimatu! Lekko słony ser z dodatkiem jasnych oliwek z pewnością spełni oczekiwania amatora włoskiej kuchni. Oliwki nadają unikalny aromat, nie dominując jednocześnie dobrze wyczuwalnego smaku bazy.

Z oregano

Tekst w opracowaniu.

Z pieprzem

Tekst w opracowaniu.

Wiosenny – z czosnkiem niedźwiedzim, natką pietruszki i szczypiorkiem

Delikatna kompozycja wiosennych ziół – czosnku niedźwiedziego, natki pietruszki i szczypiorku. Lekka, smakowita i bardzo zdrowa!

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu

Ser Koryciński „Swojski”

Ser Koryciński „Swojski” został wpisany w dniu 19.09.2005 na Listę Produktów Tradycyjnych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W dniu 10.08.2012 roku Ser Koryciński „Swojski” został zarejestrowany przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Tajemnica produkcji

Ser Koryciński „Swojski”

Tajemnica produkcji żółtego sera z krowiego mleka polegała na zastosowaniu odpowiedniego enzymu, który powodowałby ścięcie świeżego mleka. Enzym ten produkowano jako proszek ze startych, wcześniej wysuszonych cielęcych żołądków. Świeże mleko podgrzewano, przyprawiano do smaku (głównie solą) i dodatkowo szczyptą proszku. Następowało szybkie ścięcie mleka i wydzielenie się serwatki. Po dokładnym wyciśnięciu formowano ser w charakterystyczny, kulisty, lekko spłaszczony kształt i układano w specjalnych drewnianych formach, nacierając go wcześniej dookoła solą. W formach przenoszono ser do kamiennej piwnicy i układano wśród pospółki z wymłóconej cepem żytniej słomy. Tam leżakował przez wiele tygodni obrastając pleśnią.

Ser koryciński nazywano powszechnie ,,swojskim”. Stanowił on lokalny przysmak, który przez stulecia znalazł sobie uznanie w innych regionach kraju. Przed II wojną światową ser od produkujących go miejscowych rolników odbierali Żydzi. W latach 50-tych i 60-tych XX wieku funkcjonowały w Korycinie dwa punkty skupu, skąd produkt ładowany do ciężarówek, trafiał głównie na Śląsk. Wybudowanie w latach 70-tych dużych zakładów mleczarskich w Mońkach i Sokółce było przyczyną całkowitego prawie zaniku produkcji sera ,,swojskiego”. Dziś umiejętność produkcji takiego sera zachowały jeszcze niektóre gospodynie z okolic Korycina.

Kilka etapów dojrzewania

Ser Koryciński „Swojski”

Etap 1

Ser śmietankowy, wyrobiony do 5 dni – miękki, wilgotny od serwatki, wyczuwalne tak zwane „skrzypienie” podczas jedzenia. Kolor biały lub delikatnie kremowy.

Etap 2

Ser naturalny, od 5 dni do 3 tygodni – zwarty, lekko słonawym, bez widocznych wycieków serwatki. Kolor od białego po kremowy.

Etap 3

Ser dojrzały, od 3 tygodni – od lekkiego żółtawego na zewnątrz do ciemnożółtego. W środku kremowej barwy. Zdecydowany brak wycieków serwatki. Zwarty, lecz gąbczasty.

Dodatkowe informacje

Ser Koryciński „Swojski”

Charakterystyczne kształty sera pochodzą i są uzależnione od kształtu cedzaka. Cechą wspólną serów korycińskich jest to, że wytwarzane są one tradycyjnym sposobem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Gospodynie-członkinie Zrzeszenia Producentów Sera Korycińskiego doprawiają jednak ser zgodnie z własnymi preferencjami i tradycjami rodzinnymi. Dowiedź się ile kosztuje Ser Koryciński, a także w jaki sposób go kupić, przechodząc do zakładki „Sklep Firmowy”.

Godziny otwarcia:

^

Pon. - Pt. 8:00-15:00

^

Sb. - Ndz. nieczynne

Social Media:

Facebook: @serkorycinskigremza

Dane kontaktowe:

Gospodarstwo Rodzinne Gremza Agnieszka Gremza

Adres: 16-140 Korycin, Szumowo 10

Tel/Fax: 85 721 93 23

E-mail: gremza@op.pl

NIP: 5451512414

REGON: 200420316

Jak dojechać: