
Ser Koryciński „Swojski”
Tradycja i Smak Podlasia …
Informacje ogólne
Dostępne smaki
Tradycja i pochodzenie
Dodatkowe informacje


Ser Koryciński „Swojski”
Gospodarstwo Rodzinne Gremza mieszczące się w województwie podlaskim, jest trzecim w Polsce, a pierwszym w gminie gospodarstwem, w którym uruchomiono przydomową serowarnię. Tradycję wytwarzania sera połączono tu z nowoczesnością pomieszczeń i zachowaniem ciągu produkcyjnego.
Dzięki temu możemy się rozkoszować smakiem wysokiej jakości sera, który dzięki dojrzewalniom wraz z upływem czasu zmienia swój zapach, kolor, smak i konsystencję.
Aby sprostać wymaganiom klientów, w gospodarstwie wyrabiane są nie tylko sery naturalne, bez dodatków, ale także sery smakowe.


Ser Koryciński „Swojski” – smaki
Naturalny (solony)
Smak tradycyjnego wiejskiego sera z czystego krowiego mleka, przywołujący wspomnienia z dzieciństwa. Delikatny z przebijającym się słonawym smakiem.
Śmietankowy (bez soli)
Świeżutki, delikatny Ser Koryciński. Najłagodniejszy i najmłodszy ze wszystkich rodzajów „Swojskiego”. Nie zawiera soli.
Z czarnuszką
Czarnuszka jest tradycyjnym polskim ziołem stosowanym kiedyś do produkcji chleba; zioło o lekko goryczkowym, aczkolwiek delikatnym smaku, posiadające właściwości lecznicze – pomaga na alergie, poprawia trawienie oraz działa moczopędnie.
Z ziołami prowansalskimi
Ser o silnym, aromatycznym smaku francuskich ziół z Prowansji. Wyjątkowy smak mieszanki budują takie zioła jak rozmaryn, bazylia, tymianek, szałwia, mięta pieprzowa, cząber ogrodowy, lebiodka i majeranek. Idealny dla wielbicieli ziołowych smaków.
Z bazylią i czosnkiem
Ser o wytworzonym przez bazylię charakterystycznym ziołowym, lekko kwaskowatym smaku, przy czym zachowujący jej właściwości – bazylia łagodzi dolegliwości żołądkowe, przyśpiesza trawienie i przeciwdziała wzdęciom.


Z czosnkiem
Zdecydowany smak czosnku nadający serowi wyjątkowy, nietypowy charakter. Ser należący do grupy serów o ostrym, mocnym smaku.
Z orzechami włoskimi
Ser o delikatnej nucie orzechowej to opcja dla osób preferujących łagodny smak sera, o wyjątkowym dodatku, a jednocześnie z dominującym smakiem samego sera. Orzech włoski nadaje ciekawy aromat, nie zmieniając jednocześnie naturalnego smaku bazy.
Z borowikami
Pyszny ser z dodatkiem suszonych borowików spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednego smakosza serów. Doskonała, delikatna baza z przebijającym się smakiem leśnych grzybów, przywodzi idealny obraz wiejskich podleśnych terenów. Prawdziwych smakoszy zachwyci dojrzalsza wersja sera!
Z kozieradką
Niesamowite połączenie naturalności Sera Korycińskiego z ciekawym smakiem bardzo zdrowej kozieradki. Kozieradka w smaku przypomina orzechy, ma właściwości lecznicze. Wspomaga układ pokarmowy i bardzo korzystnie wpływa na skórę. Obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi. Poprawia także samopoczucie – w szczególności w połączeniu z Serem Korycińskim!
Z chrzanem
Aromatyczna nuta tartego białego chrzanu z ostrą nutą egzotyki – pasty Wasabi używanej przez Japończyków przy tworzeniu sushi. Japończycy przypisują wasabi wiele właściwości leczniczych: wasabi przejawia bowiem działanie grzybobójcze, bakteriobójcze oraz niewielkie moczopędne, pobudza wydzielanie soków trawiennych, zaleca się w niestrawności, zatruciu rybami, w niedokwaśności, a nawet bezsoczności, zewnętrznie w okładach łagodzących dolegliwości reumatyczne, nerwobóle i mięśniobóle.
Z lubczykiem
Słodko – gorzki korzeń lubczyku przypomina smakiem orzechy włoskie. Uważany za afrodyzjak, zatopiony w puszystym serku podbija serca smakoszy swą delikatnością i wyjątkowością.
Z oliwkami
Prawdziwa gratka dla wielbicieli śródziemnomorskiego klimatu! Lekko słony ser z dodatkiem jasnych oliwek z pewnością spełni oczekiwania amatora włoskiej kuchni. Oliwki nadają unikalny aromat, nie dominując jednocześnie dobrze wyczuwalnego smaku bazy.
Z suszonymi pomidorami, bazylią i czosnkiem
Ser z delikatną kompozycją: pomidor, czosnek, bazylia – nie tylko doskonale smakuje, ale także pięknie prezentuje się na stole, dzięki pięknej barwie. Delikatny smak o nucie pomidora oraz ziół doskonale współgra z różnego rodzaju sałatkami, a także wspaniale uzupełnia potrawy o włoskich korzeniach.


Cebulowo – paprykowy
Słodka cebulka stopniowo przechodząca w wyraźną pikanterię czerwonej papryki. Ser o zdecydowanym smaku idealny dla amatorów pikantnych potraw.
Wiosenny – z czosnkiem niedźwiedzim, natką pietruszki i szczypiorkiem
Delikatna kompozycja wiosennych ziół – czosnku niedźwiedziego, natki pietruszki i szczypiorku. Lekka, smakowita i bardzo zdrowa!
Z kminkiem
Charakterystyczny kminek w połączeniu z serem tworzy wyjątkową kompozycję smaków – delikatny ser z wyraźnym smakiem przyprawy; dodatkowo kminek poprawia trawienie; uwielbiany przez piwoszy.
Z czubrycą
Delikatne bułgarskie regionalne zioło w połączeniu z serem tworzy egzotyczną kompozycję o niezapomnianym, wyjątkowym smaku.
Z trawą „żubrówką”
Coś niespotykanego i oryginalnego! Trawa żubrowa nadaje niepowtarzalny aromat, typowy dla słynnej Żubrówki. Doskonała propozycja dla osób szukających nowych doznań smakowych!
Z żurawiną
Kto spróbował kiedykolwiek podpuszczkowego sera z dodatkiem żurawiny, już nigdy nie zapomni tej kompozycji smakowej. Lekko słona baza i słodko-kwaśna żurawina. Ser ten polecamy szczególnie na gorąco – w różnego rodzaju zapiekankach, do zapiekania mięs, lub po prostu stopiony w panierce na patelni. Dodatkowym atutem dodatku żurawiny są jej właściwości lecznicze: ma dobroczynne działanie na układ pokarmowy, zapobiega powstawaniu kamicy nerkowej, obniża stężenie szkodliwego cholesterolu i zapobiega nowotworom!
Z miętą i pieprzem
Ser z dodatkiem kolorowego pieprzu określić można jednym słowem – ostro! Wyrazisty pieprzowy smak, który pomimo swej siły nie zagłusza smaku sera. Idealny dla osób preferujących potrawy pikantne. Płatki mięty, z początku niemalże niewyczuwalnej, nabierają wyrazu w każdym kęsie pozostawiając przyjemne uczucie świeżości.
3 ziarna (słonecznik, dynia, siemię lniane)
Unikalna kompozycja dla fanów ziarenek. Ser Koryciński pełen ziaren! Słonecznik, dynia, siemię lniane. Pyszne i chrupiące. Do smaku odrobina suszonej marchewki i natki pietruszki… i mamy smak doskonały!
Wędzony
Ser Koryciński „Swojski” wędzony naturalnie dymem olchowym w przydomowej drewnianej wędzarni. Kochasz wędzonki? Pokochasz również wędzonego Korycina!


Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu
Ser Koryciński „Swojski”
Ser Koryciński „Swojski” został wpisany w dniu 19.09.2005 na Listę Produktów Tradycyjnych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W dniu 10.08.2012 roku Ser Koryciński „Swojski” został zarejestrowany przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.




Tajemnica produkcji
Ser Koryciński „Swojski”
Tajemnica produkcji żółtego sera z krowiego mleka polegała na zastosowaniu odpowiedniego enzymu, który powodowałby ścięcie świeżego mleka. Enzym ten produkowano jako proszek ze startych, wcześniej wysuszonych cielęcych żołądków. Świeże mleko podgrzewano, przyprawiano do smaku (głównie solą) i dodatkowo szczyptą proszku. Następowało szybkie ścięcie mleka i wydzielenie się serwatki. Po dokładnym wyciśnięciu formowano ser w charakterystyczny, kulisty, lekko spłaszczony kształt i układano w specjalnych drewnianych formach, nacierając go wcześniej dookoła solą. W formach przenoszono ser do kamiennej piwnicy i układano wśród pospółki z wymłóconej cepem żytniej słomy. Tam leżakował przez wiele tygodni obrastając pleśnią.

Kilka etapów dojrzewania
Ser Koryciński „Swojski”
Etap 1
Ser śmietankowy, wyrobiony do 5 dni – miękki, wilgotny od serwatki, wyczuwalne tak zwane „skrzypienie” podczas jedzenia. Kolor biały lub delikatnie kremowy.
Etap 2
Ser naturalny, od 5 dni do 3 tygodni – zwarty, lekko słonawym, bez widocznych wycieków serwatki. Kolor od białego po kremowy.
Etap 3
Ser dojrzały, od 3 tygodni – od lekkiego żółtawego na zewnątrz do ciemnożółtego. W środku kremowej barwy. Zdecydowany brak wycieków serwatki. Zwarty, lecz gąbczasty.

Dodatkowe informacje
Ser Koryciński „Swojski”
Charakterystyczne kształty sera pochodzą i są uzależnione od kształtu cedzaka. Cechą wspólną serów korycińskich jest to, że wytwarzane są one tradycyjnym sposobem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Gospodynie-członkinie Zrzeszenia Producentów Sera Korycińskiego doprawiają jednak ser zgodnie z własnymi preferencjami i tradycjami rodzinnymi. Dowiedź się ile kosztuje Ser Koryciński, a także w jaki sposób go kupić, przechodząc do zakładki „Sklep Firmowy”.